Home

Lëng me speca

18.06.2020 - Një recetë e thjesht si të bëni lëng me speca... Përbërësit: 5 - 6 speca 2L qumësht Kripë[slid Pregaditja: I merrni specat dhe i pjekni. Më pas i kriposni dhe i vini brenda një kavanozi (2-3 litërsh). Vloni qumshtin dhe pastaj e lini të ftohet. Përzijini 2-3 lugë të tavolinës kripë në qumështin e ftohur

08.10.2017 - Një recetë e thjesht si të bëni lëng me speca... Përbërësit: 5 - 6 speca 2L qumësht Kripë[slid Pregaditja: I merrni specat dhe i pjekni. Më pas i kriposni dhe i vini brenda një kavanozi (2-3 litërsh). Vloni qumshtin dhe pastaj e lini të ftohet. Përzijini 2-3 lugë të tavolinës kripë në qumështin e ftohur Autore: Qamile Fetahaj Kajtazi Video ARS Muzika: Lena´Z Beat SPECA ME LËNG 1 kg speca 700 gr djathë 3-4 litra qumësht (të qartun-shëllirë) krip

Per me shum receta te reja na beni LIKE videon dhe SUBSCRIBE kanalin Speca me Lëng - Receta e Shijshme e Traditës së Zahireve nga AgroWeb më 23 September 2020 Specat e pjekur dhe të ruajtur në një salcë qumështi të fermentuar dhe djathë të thërrmuar, janë thjesht fantastik Speca te gjelbert te perzhitur me Tomel. Permbi Shpured mi Pjek si perpara te Dajt Tip nga une: dhe me Pogaqe Djath turshi dhe QAJ shkon mas. 2 speca të gjelbër. 2 thelpinj hudhra të grira hollë. 2 qepë mesatare të grira. Borzilok të freskët. Pak spec djegës. kripë. 1 litër lëng pule me pak kripë . Udhëzimet Ndizeni furrën në 200 gradë. Ndajini domatet në gjysmë dhe vendosini mbi një letër pjekjeje. Hidhni sipër tyre një lugë me vaj ulliri. Palosini cepat e shtresës së letrës së pjekjes që të shmangni.

Lëng me speca in 2020 Albanische rezepte, Rezepte, Essen

File:Lëng me specaFile:Speca me lëng

Speca të mbushur me bullgur. Përbërësit: LEXO EDHE: Mish qingji me oriz dhe qumësht nga zonja Vjollca 8-10 speca për mbushje. 2 qepë. 2 domate. 2 filxhan çaji bulgur. 6 lugë gjelle vaj ulliri. 1/2 tufë majdanoz. 1 thelpi hudhër. kripë. nenexhik dhe 1/2 limon. 1 lugë çaji piper të kuq. 2 lugë gjelle rrush të thatë. 2 lugë gjelle stika pishe. Përgatitja: Pastrojmë specat e. Speca djegës. Vaj ulliri. Lëng limoni. Përgatitja. Pastroni ullinjtë me ujë të rrjedhshëm, hidhini në një pjatë apo tas mesatar qelqi. Prisni preshin në feta të holla dhe shtojini tek ullinjtë. Në tas të vogël shtoni dy tre lugë vaj ulliri, pak kripë, lëng limoni dhe spec djegës sipas preferencës. Përzjejini përmes një piruni për disa sekonda dhe shtojeni ngadalë duke. 2-3 speca me ngjyrë 2 qepë të kuqe 2 lgj lëng limoni 2 lgj kos 2 lgj vaj ulliri Kripë, piper i zi 1 lk piper i kuq Fillimisht përgatisim marinadën, trazojmë në një tas kosin me miks. Përbërësit 500 gr gjoks pule 2 speca të kuq 50 gr ullinj jeshil 2 thelpinj hudhre 1 lugë kaparinë ½ lugë rigon 75 gr miell 20 gr gjalpë 2 lugë lëng limoni Degës majdanozi Kripë Biber të zi Hapat

Lëng me speca Rezept

Ajkë me speca të bluar Rasojë Lëng shtogu Reçel mjedre Reçel domate të gjelbër me arra Pestil pa sheqer Pekmez dardhe Pekmez rrushi Pekmez dudi Pekmez molle Mjaltë (bagreni, livadhi, mali, kristalizuar, me hoje) Mjaltë me pjepër të hidhur Mjaltë me arra Mjaltë me arra të gjelbërta Mjaltë me dhjamë guse. Të njoh, sepse kemi hëngër bashkë bukë e lëng me speca të Prapashticës, por edhe mish të terur, kur axha Zeqir (babai yt) na binte në Prishtinë, pothuajse çdo të marte. Të kujtohet ajo shtëpia te Hani Dilit, ku banonim? Ajo me mure të çarë, që në çdo qoshe të saj, kur e futnim dorën na dilte përjashta Jul 1, 2013 - Përbërësit 0.5kg gjize 0.5kg speca 1deciliter vaj 2 vezë 2-4 thelbë hudhër kripë Hapat Specat e pjekur e të qëruar i fërgojmë në vaj dhe i heqim nga tigani. Në yndyrën ku i kemi fërguar specat, hedhim gjysmë luge të reçelit biber të kuq, pastaj e shtojmë gjizën e përzier me vezët, kripën dhe hudrën TAVE ME SPECA TE MBUSHUR ME ORIZ DHE MISH TE GRIRE: Përbërësit: - Speca te bukur e të mëdhenj - 100 gr oriz - 300 gr mish - 2 gota uji leng mishi (marrë nga mishi që kemi zjerë e më pas e kemi skuqur) - 2 kokërra domate - 2 kokërra qepë mesatare - Koncentrate pule 1 (jo 2 e më shumë se kemi edhe lëngun e mishit) - Piper sipas deshires. Pegaditja: Lani orizin (nese eshte e. 2kg speca të kuq kapi. 1 gotë uji me lëng limoni. 2 gota uji me uthull të bardhë . 1 gotë uji me vaj ulliri. 2 thelpinj hudhra. 1 lugë e gjysmë çaji me kripë. 3 kavanoza qelqi. Përgatitja. Nëse doni që turshitë t'i ruani për një kohë të gjatë atëherë duhet të nisni me pastrimin e kavanozave. Por në rast se doni që t'i ruani në frigorifer vetëm për disa javë.

Në po atë yndyrë shtojmë dhe një lugë vaj dhe kaurdisim qepën së bashku me hudhrën. Sapo qepa të marrë pak ngjyrë shtojmë specat dhe i kaurdisim së bashku për 3 minuta, më pas vendosim copat e pulës në tiganin me qepë dhe speca duke shtuar dhe 400 ml lëng pule. E vendosim tavën në furrë në temperaturën 200 gradë. Speca me lëng - Kuzhina kosovare. Jump to. Sections of this page. Accessibility Help. Press alt + / to open this menu. Facebook. Email or Phone: Password: Forgot account? Sign Up. See more of Kuzhina tradicionale Dibrane on Facebook. Log In. or. Create New Account. See more of Kuzhina tradicionale Dibrane on Facebook. Log In. Forgot account? or. Create New Account. Not Now. Related Pages. Lëng me speca..JPG 3,648 × 2,736; 3 MB Mantija..JPG 3,648 × 2,736; 3.69 MB Pasul në tavë me suxhuk - Baked beans with sausage, Pristhina 2019.jpg 3,024 × 4,032; 2.52 M Ingredientët 400 gr linguine 2 e 1/2 lugë vaj ulliri 400 gr peshk ton 2 karafil hudhër 1 spec të vogël të kuq 1/2 filxhan lëng limoni 1/3 filxhan fara pishe 1/3 filxhan borzilok të freskë

nuk ju pëlqen, speca gogozhare të kulluara dhe të thara me letër nga lëngu i tepërt, 1 grusht galetë - që të mbledhë lëngjet gjatë pjekjes, 2 grushte fëstëkë të kripur, të pjekur, 1 gotë verë e bardhë, 2 degë trumzë ose 3-4 gjethe sherbele, lëng mishi i valuar, sipas nevojës (500 ml). PËRGATITJA: E presim mishin si libër për së gjati. E rrahim me rrahësen e. Mish pule në furrë me domate, speca dhe oriz. Përbërësit: 1 kg. mish pule. 3 qepë. 1 karrotë ( e madhe) 3 thelpinj hudhër. 3 domate të mëdha. 6 speca ­dhe 1 djegës. 2 filxhan kafe oriz. pak vaj ulliri. kripë dhe piper I zi. Përgatitja. Fillimisht në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe skuqim pak copat e pulës, të marinuara me kripë dhe piper deri sa ato të zverdhen pak.

Lëng me speca 1kg - Speca me ajkë 800g Qumësht 2L - Kumshtë 2L - Mazë 800g Nr. kontaktues 044 899 113 Ndërmarrësia inovative për zhvillim të qëndrueshëm ekonomik lokal, në kuadër të projektit Programi Rajonal për Demokracinë Lokale në Ballkanin Perëndimor (ReLOaD). This page was last edited on 11 March 2019, at 16:38. Files are available under licenses specified on their description page. All structured data from the file and property namespaces is available under the Creative Commons CC0 License; all unstructured text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply Speca Djegës 314gr. Lëng Domate me erëza. Lëng domate. Trangull marinadë 2kg. Trangull marinadë 580gr. Sallatë e përzier 580gr. Sallate e përzier 2kg. Spec Marinadë 580gr. Spec Marinadë 2kg. Gjatë procesit të punës. Komposto Pjeshke. Ufull Molle 0.5 L. Reçel qershie 1 kg. Reçel kumbulle 1 kg . Reçel fiku 3 kg. Komposto qershie 580 gr. Reçel fiku. Komposto kumbulle. Acid. In fact, I even had a note on my page that said basically, if that was what you were looking for, better look elsewhere. But it didn't take long to get over that hurdle, as the character was kind of yelling at me to follow that natural progression with the writing partner I was working with at the time. And so yet another discovery, I could. Pulë me speca dhe patatePërbërësit:800 gr mish pule2 qepë4 thelpinj hudhra3 speca me ngjyrëDafinë100 gr pure domate2 patate500 ml lëng perimesh4 lugë gjell,Receta,ditës,zebra,pulë,speca,patate,Pjesa,dyt

Lëng me speca Rezepte, Albanische küche, Küch

Receta e pare: Pulë pikante me speca dhe kosPërbërësit:500 gr mish pule 3 qepë 3 thelpinj hudhër2 speca të kuq1 spec jeshil400 ml lëng pule Marin,Receta,ditës,Pulë,pikante,speca,bullgur,sallatë,mediterrane,Pjesa,par Hapat Grijeni qepën dhe hidheni në një tigan me vaj ulliri. Pastroni specat dhe pritini në copëza dhe më pas shtojani qepës në zjarr, duke i lënë për disa minuta. E rregullojmë me kripë dhe piper dhe e fikim zjarrin. Ndërkohë, lëngun e perimeve e hedhim në një tenxhere të mbyllur me kapak dhe i.

Receta e Cekës: Sallatë me misër dhe speca. A.P / 24 janar 2021 - 10:01; Priten specat në 4 pjesë, pastrohen nga farat dhe copë- tohen në kubikë të vegjël. Qepa grihet imët dhe rrepkat e kuqe në rrathë. Të gjitha përzihen me masën e misrit, spërkaten me lëng limoni, vaj, kripë dhe piper. Sallata qëndron në vend të ftohtë ½ ore, pastaj zbrazet në enë qelqi, përreth. Speca të mbushur me sojë dhe lëng domateje. 19.08.17 0 Comments - Një recetë e shijshme dhe e shëndetshme, së cilës nuk mund t'i rezistosh, sidomos nëse përgatitet ashtu siç duhet! Një recetë e shijshme dhe e shëndetshme, së cilës nuk mund t'i rezistosh, sidomos nëse përgatitet ashtu siç duhet! Dijana Daka - Nahi Nutriciste tel. 044 180 052 Përberesit 10-12 speca. Speca turshi me ujë, pa vaj. 17.09.2020 • 15:11. Linku i lajmit u kopjua. Linku i lajmit u kopjua. Specat turshi pa vaj mund të qëndrojnë gjatë të freskët dhe të shijshëm! Përbërësit: - 7 kg speca, - 4 l ujë; - 300 g sheqer; - 200 g kripë; - 100 ml uthull; - 1 konzervans. Përgatitja: Specat pastroni dhe pritni në fileta, pastaj rendisni në një enë të madhe, e. Përzierni speca të ëmbël dhe të hidhur, qepë dhe domate me një blender. Për të zier 30 minuta. Hidhni në vaj, shtoni sheqer, kripë, peppercorns, hudhër copëtuar. Gatuaj për 10 minuta, ftohtë, fshij. Shto uthull, kuzhinier për 5 minuta, derdh mbi kavanoza, tjerr. Ketchup me niseshte . Sa më afër të jetë e mundur me ketchup të blerë - të përgatitur në shtëpi me niseshte.

Patëllxhanë të mbushur me speca nga zonja Vjollca 1 kg patëllxhanë . 2 lugë gjelle lëng limoni. 4 lugë gjelle vaj ulliri. 3-4 thelpinj hudhër. 4 lugë gjelle susam ( I pjekur) ose tahini 80 gr. kripë dhe piper të zi. gjethe nenexhiku 12 copë. 2 lugë gjelle kos. Përgatitja: Lajmë patëllxhanët I thajmë ato dhe I vendosim në një tepsi ku kemi shtuar letër pjekje. I vendosim. lëng përkthimi në fjalorin shqip - frëngjisht në Glosbe, online dictionary, free. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët Sallata me ullinj, presh dhe speca djegës Përbërësit (Sasia e përbërësve përzgjidhet sipas preferencës) Ullinj. Presh. Speca djegës. Vaj ulliri. Lëng limoni. Përgatitja. Pastroni ullinjtë me ujë të rrjedhshëm, hidhini në një pjatë apo tas mesatar qelqi. Prisni preshin në feta të holla dhe shtojini tek ullinjtë. Në tas të vogël shtoni dy tre lugë vaj ulliri, pak kripë.

Pulë me speca dhe ullinj Gjejlan Pasoma. February 16, 2018. 0 Përbërësit. 500 gr gjoks pule. 2 speca të kuq. 50 gr ullinj jeshil. 2 thelpinj hudhre. 1 lugë kaparinë. ½ lugë rigon. 75 gr miell. 20 gr gjalpë. 2 lugë lëng limoni. Degës majdanozi. Kripë . Biber të zi. Hapat. o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o. Përbërësit 500 gr tul viçi 250 gr kos 45 gr kaparinë 2 luge koriandër 1 lëvore e limonit 1 lëng limoni 4 lugë vaj vegjetal Kripë Biber i zi Hapat o i o i o i o i o i Gjellëra Pulë me speca dhe ullin Tom yam karakterizohet nga shijet e tij të dallueshme të nxehta dhe të tharta, me erëza aromë dhe barishte të përdorura bujarisht në supë. Supa përgatitet gjithashtu me përbërës të freskët si bar limoni, gjethe gëlqere Kaffir, galangal, lëng gëlqere, salcë peshku dhe speca djegës të kuq të grimcuar

SPECA ME LËNG - YouTub

 1. Speca turshi me ujë, pa vaj. nga Revista Kosovarja. 5 muaj më parë. në Gatojca. Facebook Twitter Whatsapp Linkedin. Specat turshi pa vaj mund të qëndrojnë gjatë të freskët dhe të shijshëm! Përbërësit: - 7 kg speca, - 4 l ujë; - 300 g sheqer; - 200 g kripë; - 100 ml uthull; - 1 konzervans. Përgatitja: Specat pastroni dhe pritni në fileta, pastaj rendisni në një.
 2. 300 g speca të grirë të pjekur, 1,5 l lëng të dendur domateje, 4 dl ajkë të ëmbël, 1 dl vaj kungulli, 5-6 lugë mëlmesa të thata, 2 lugë spec të ëmbël të bluar, 2 lugë koncentrat domateje, një lugë spec djegës të bluar, një lugë majdanozi të grirë imët. Përgatitja: Mishin e pulës ndajeni nga kockat dhe lëkura, por mos i hidhni poshtë, do t'ju nevojiten më von
 3. Tavë me mish pule dhe me speca për të gjitha kohët: Gjellë për sofrat më solemne! 27/12/2020. Share. Facebook. Twitter . Google+. WhatsApp. Viber. Email. Një recetë e shijshme, e pasur në vlera ushqyese. Nevojiten: 2 kg mish pule, 1 kg qepë të kuqe, 4-5 thelpinj hudhre, 350 g karota, 300 g speca të grirë të pjekur, 1,5 l lëng të dendur domateje, 4 dl ajkë të ëmbël, 1 dl.
 4. Te personat me Diabet melit të të rriturve vitiligo shfaqet më shpesh se sa pritet. Terapia. Si për të trajtuar vitiligo në shtëpi: • për fërkim në zonat e prekura të lëkurës përdorni lëng nga fruta me lëng fiku e rrënjët e parsnips, lëng speca, duckweed lëng mishi dhe lëng luleshtrydhe
 5. Speca djegës Vaj ulliri Lëng limoni. Përgatitja Pastroni ullinjtë me ujë të rrjedhshëm, hidhini në një pjatë apo tas mesatar qelqi. Prisni preshin në feta të holla dhe shtojini tek ullinjtë. Në tas të vogël shtoni dy tre lugë vaj ulliri, pak kripë, lëng limoni dhe spec djegës sipas preferencës. Përzjejini përmes një piruni për disa sekonda dhe shtojeni ngadalë duke.

Lëng me speca Albanische rezepte, Rezepte, Esse

Fërgesë me speca të pjekura. Course: Side Dish. Cuisine: Albanian. Keyword: gjelle. Sasia: 4 persona. Kalori: 230 kcal. Përbërësit. 1 kg speca ngjyra të ndryshme; 300 gram gjizë; 4-5 thelpinj hudhra; 1 spec i kuq djegës; vaj ulliri; pak kripë; piper; majdanoz; Përgatitja. Pasi i lajmë specat, i fshijmë dhe i pjekim mbi pllakën e sobës ose mbi skare. Pasi piqen i vendosim. Shko shiko nëse ka nevojë për një kuti me lëng frutash. Schau, ob sie einen Saft will oder so was. @GlosbeMT_RnD Erratene Übersetzungen. Algorithmisch generierte Übersetzungen anzeigen. Anzeigen. Ähnliche Ausdrücke. lëng mishi. Brühe · Soße. lëng seminal. Samen. Beispiele. Zakonisht, kur pema është e fjetur dhe nuk i del lëng, megjithëse shumë zbukurues bastunësh pohojnë. I skuqim me pak vaj ulliri përreth 10 min në tenxhere ose në tavë dhe i hedhim kripën (1 lugë caji). Në një enë rrahim vezët me ajkën e qumështit ose 1 lugë gjelle gjalp ambienti. Ia hedhim preshit në tenxhere. I hedhim dhe niseshtene e i përziejmë. Mund ta bëni dhe me një grusht oriz nëse doni ose kështu si unë. E kalojmë nga tenxherja në tavë. I hedhim 1 gotë lëng. LEXOJENI ME KUJDES/ Ky është regjimi më i mirë ushqimor për njerëzit që vuajnë nga osteoporoza 23 February, 2021 shqipe.autor Shëndet Osteoporoza është një sëmundje, simptomat e së cilës shfaqen atëherë kur është shumë vonë Përbërësit 400 gr mish 1,5 gota oriz 2 qepë 1 hudhër 2 lugë salcë të domatës Vaj vegjetal Kripë Biber të zi Lëng limoni Qimnon Speca të mëdhenj Hapat o i o i o i o i o i o Gjellëra. Çorbë e dimrit Gjejlan Pasoma. February 21, 2018. 0 Përbërësit 1 mish pule 1 selino 1 karrotë Kripë 1 filxhan fide Hapat Pulën e ziejmë në një tenxhere me ujë të bollshëm, selinon.

Speca me lëng me shije perfekte ! - YouTub

Mësoni se si ta përgatisni mishin në 200 mënyra të ndryshme dhe befasoni më të dashurit tuaj me shijen e jashtëzakonshme të recetave në sajtin tonë Shtoni tani te pula salcën me kërpudha dhe një gotë lëng nga lëngu i zierjes së pulës. Sipër shtoni dhe disa degë trumze. Rrisni temperaturën e sobës në 220°C dhe piqeni tavën akoma për 10-15 minuta të tjera. Shoqërojeni me disa perime të pjekura në furrë ose zgarë dhe ja ku keni nje tjetër pjatë shumë të shijshme për festa. Këtë përgatitje mund ta bëni dhe me.

Speca me Lëng - Receta e Shijshme e Traditës së Zahireve

 1. lëng përkthimi në fjalorin shqip - anglisht në Glosbe, online dictionary, free. Browse milions fjalët dhe frazat në të gjitha gjuhët
 2. Receta e Suelës: Speca të kuq të mbushur me djathë dhie 250 gr djathë dhie 80 gr ullinj të zinj pa bërthamë 13 domate qershi 8 fileto açuge, secila e prerë në 4-5 pjesë 4 speca të kuq (rreth 700 gr) 3 lugë gjelle kaperi në kripë 2 thelpinj hudhër Gjethe borziloku Piper i zi Vaj ulliri Receta e Arvit: Mish viçi me lëng 300 gr tul viçi 200 ml verë e bardhë 100 gr gjalpë.
 3. Speca të pjekur turshi , receta qe i ben te gjithe per vete

Speca Recept i Nenes - YouTub

 1. 150 gr perime miks të gjalla me speca, spinaq , karrota (30 kalori);5gr djath i grirë parmiggiano (19 kalori); 5gr vaj ulliri (45 kalori). Pasditja -150 g Ananas (60 kalori) Darka : supë perimesh (100 kalori); 5gr vaj ulliri (45 kalori), 50 gr bukë integrale (121 kalori); 150 gr mish pule pa lëkurë (309 calorie) ; 5gr djath i grirë parmiggiano (19 kalori) ,200 gr sallatë me pjepër e.
 2. Speca të mbushur me mish dhe salcë të kuqe. 20 Shtator, 2019 11:29 | 5 shfletime. Madhësia e tekstit: Nga Zonja Katerina Përbërësit. 8 speca të medha për mbushje, 300-400 gr mish të grirë, 1 qepë të thatë, 1 kokërr vezë, 1 tufë majdanoz, 2 lugë oriz, 4 lugë vaj ulliri, 1 lugë miell, 1/5 litër lëng mishi ose perimesh, 2 filxhanë domate pure, Kripë, piper. Përgatitja.
 3. Dreka: makarona me speca të kuq dhe arra; Darka: gjoks pule i pjekur në skarë, me patate të pjekura; Dita 3. Mëngjesi: 1 gotë me lëng ananasi, një tas me fruta ekzotike dhe pak bukë e thekur; Paradite: gjashtë kajsi të thata; Dreka: patate të vogla të pjekura me 125 g dhe gjizë ; Pasdite: dy biskota me tërshërë dhe një pjeshkë; Darka: sallatë me gjoks pule me salcë Thai.

Rizoto me speca. 23:24 | 11 Dhjetor 2015] 23:24 | 11 Dhjetor 2015. Përbërësit për 4 persona: 300 gr oriz 25 gr parmigiano 1 spec i verdhë 1 spec i kuq 25 gr gjapl 1 qepë e bardhë 1 litër lëng perimesh Vaj ulliri Kripë Përgatitja: Grijeni qepën dhe hidheni në një tigan me vaj ulliri. Pastroni specat dhe pritini në copëza dhe më pas shtojani qepës në [] Përbërësit për 4. Tave me speca te mbushur, pjekur ne furre me dru. Tave me patellxhan te mbushur , pjekur ne furre me dru. Tave dheu me te brendshme qingji. Pllaqi. Fergese me gjize fshati dhe speca. Speca zgare te kuq, te marinuar me hudhra dhe uthull molle. Perime te ziera. Sallate panxhar. Salca te ndryshme si spec me ajke, xaxiq, salce kosi. Turshi shtepie. Mish Paidhaqe qingji te njoma, paidhaqe vici te. Kelly Speca - 291 Followers, 2.51k Following, 3561 pins | Kelly Speca Provides online coverage of news, business news, sport, what's on, forums and more.Kelly's Facebook page brings you the very latests news Përzieni pak nga ky lëng me salcën të cilin më pas e hidhni sipër sallatës tuaj të preferuar. THARTIMI I SHPEJTË I PERIMEVE. Në lëngun nga trangujt turshi mund të hidhni edhe disa perime të tjera, si lulelakër të pastruar, karotë ose speca të kuq. SHTESË ME KOKTEJ. Nëse përgatitni koktej që kërkon pak lëng ulliri, të njëjtin mund ta zëvendësoni me lëngun e marrë. BYREK SUFLE ME PETE, DJATHE DHE SPECA 8-10 peta ose 1 pako 2 lgj gjalpë Për mbushjen: 250 gr djathë 200 gr gjizë 150 gr sallam të tymosur (grirë në rende) 1 spec gogozhare (grirë në rende.

Supë me Domate, Speca dhe Lëng Pule - Mrekulli për Shijen

Sallate me selino e speca. Recetakuzhine.net on May 23, 2012; 0. Likes! Përbersi per 4 veta:-8 feta buke-1/2 tufe marule-2 dege selino - 2 speca te pjekur-12 kokrra ullinj -1 thelp hudhër-vaj ulliri-kripe Për salcën:-4 l. Çaji uthull te bardhe-pak ujë te ngrohte-1 l. kafe mjaltë-4 l. Çaji vaj ulliri-2 l. kafe mustarde-4 l. Çaji lëng nga specat e pjekur-kripe,piper Ndajmë me thike. Përbërësit për 4 persona: -300 gr oriz -25 gr parmigiano -1 spec i verdhë -1 spec i kuq -25 gr gjapl -1 qepë e bardhë -1 litër lëng perimesh -Vaj ullir Sallatë me speca e hudhër. Ingredients. Adjust Servings: 500 gr speca të pjekur: 50 ml vaj: 4 thelpinj hudhre: lëng limoni: magdanoz: kripë dhe piper i zi : Cuisine: Një sallatë e vjetër dhe shumë e dashur për të gjithë. Ingredients. 500 gr speca të pjekur. 50 ml vaj. 4 thelpinj hudhre. lëng limoni. magdanoz. kripë dhe piper i zi. Directions. Share (Visited 2,558 times, 1 visits. 4 speca të bukur dhe të mëdhenj 100 g oriz 300 g mish i skuqur 2 gota lëng mishi Salce nga domate të freskëta 2 qepë Buqete erëzash Stafidhe dhe bërthame pishe Kripë, piper, vaj ulliri Përgatitja. Lani orizin (nëse është e nevojshme) dhe skuqeni atë për disa minuta me pak vaj. Prisni 5 minuta dhe hidhni më pas aq lëng mishi sa orizi të mos duket më. Hidhini kripë dhe. Speca turshi me ujë, pa vaj. Specat turshi pa vaj mund të qëndrojnë gjatë të freskët dhe të shijshëm! Përbërësit: - 7 kg speca, - 4 l ujë; - 300 g sheqer; - 200 g kripë; - 100 ml uthull; - 1 konzervans. Përgatitja: Specat pastroni dhe pritni në fileta, pastaj rendisni në një enë të madhe, e cila mund të mbulohet me kapak. Në një tenxhere qitni ujë dhe shtoni.

Speca të mbushur me patate; Start Reading Mode. Print Share. Pause min Stop Start Timer. 0 0. Speca të mbushur me patate. Ingredients. Adjust Servings: 10 speca bufka: 4 patate: 1 filxhan oriz: 3 qepë: 2 karrota: 1 lugë gjelle miell: 2 lugë lëng domateje: 1 lugëz piper i kuq: kripë dhe piper i zi: sipas dëshirës mëlmesa: Cuisine: Specat renditen në mesin e perimeve të preferuara. Kendi I gatimit ne News24 - 2 korrik, 2020 LLUKANIK ME SALCE DOMATE, PATELLXHANE DHE SPECA/ PETULLA ME NENEXHIK (Receta nga znj.Katerina) LLUKANIK ME SALCE..

speca - AgroWe

Nëna ime do kthehej përmbys në varrë po të më shikonte t'i hidhja kaq speca recetës së saja me lëng dhie. Italian. Mia madre si rivolterebbe nella tomba se mi vedesse mettere tanto peperoncino nella sua ricetta di capra al curry. Last Update: 2016-10-28 Usage Frequency: 1 Quality: Reference: Wikipedia. Albanian. Oh po, jo shumë djegëse por... po të ishte një gjel deti i mirë me. Përbërësit për supën sot: 1 brokoli 1 lulelakër 1 gotë makarona (70-80 gr) 1,2-1,3 litër lëng mishi ose kockash 1 karrotë Kripë Limon Fillimisht përgatisim lëngun nëse [] Lexo më shumë. Receta Të tjera. Gjellë me thjerza & perime plot vlera ushqyese January 25, 2021 January 25, 2021. Lexo më shumë. Receta Të tjera. Pica familjare. January 25, 2021 January 27, 2021. Nëse do të na duhet që të përgatisim rizoto me speca për katër persona është e rëndësishme që të kemi këto përbërës kryesor si; 300 gr oriz, 25 gr parmigiano, 1 spec i verdhë, 1 spec i kuq, 25 gr gjalp, 1 qepë e bardhë, 1 litër lëng perimesh, Për darkë mund të hani mish pule të pjekur me speca jeshilë, qepë, kinoa dhe pure patate. Dita e Katërt Për mëngjes mund të hani vezë të rrahura e të skuqura me perime si spinaqi dhe specat si dhe një patate të pjekur në furrë të shoqëruar me pak djathë. Për drekë mund të hani perime të pjekura ose të skarës të marinuar me vaj ulliri dhe më pas një mollë ose një. Sallatë me domate e speca të pjekur; Start Reading Mode. Print Share. Pause min Stop Start Timer. 0 0. Sallatë me domate e speca të pjekur. Ingredients. Adjust Servings: 3 speca të kuq: 4 domate: 2 thelpinj hudhre: borzilok i freskët: pak sheqer: pak kripë: 3 lugë gjelle vaj ulliri: 1 lugë reçeli uthull ose lëng limoni: pak piper i zi: Cuisine: Një sallatë e shkëlqyeshme dhe një.

Lëng frutash me shalqi dhe kajsi Sallatë e shpejtë me speca të pjekur! 13 Mars, 2021. Perime të pjekura me salcë të shijshme hudhrash dhe... 13 Mars, 2021. Tavë me pulë, kos dhe patate të ëmbla. 13 Mars, 2021. Për kocka të forta deri në pleqëri, konsumoni këto... 13 Mars, 2021 . Ja receta e ballokumes, traditë e qytetit të Elbasanit. 13 Mars, 2021. Kategoritë. Bebi Neps. Shtojmë lëng të valuar dhe i lëmë në zjarr të ulët për 15 minuta. Grijmë në blender të gjithë masën bashkë me panën dhe nëse është nevoja shtojmë edhe pak lëng derisa të jetë aq kremoze sa duam. E rregullojmë për kripë e piper. E shërbejmë nëpër gota ose tasa të vegjël duke i vënë sipër nga një lugë djathë dhie të freskët, gjethe mente, pak piper dhe. 6 speca ¬dhe 1 djegës 2 filxhan kafe oriz pak vaj ulliri kripë dhe piper i zi . Përgatitja. Fillimisht në një tigan të thellë ngrohim vajin dhe skuqim pak copat e pulës, të marinuara me kripë dhe piper deri sa ato të zverdhen pak nga të dy anët. I largojmë nga tigani dhe i mbulojmë të rrinë të ngrohta, në po atë yndyrë shtojmë qepën të prerë në kubikë të vegjël e. Speca turshi me vaj . Receta: 10 kg speca somborka, 3 tufa magdanoz, 4-5 hudhëra me thelpinjë, Shellira (uji i kripur): 2 l ujë të nxehtë, 1 l uthull 4%, 200 gr sheqer, 200 gr kripë te trashë, 2 ml vaj luledielli. Përgatitja: Qërojmë hudhrat dhe përgatisim edhe magdanozin. Vlojmë përbërsit për shellirën. Specat i pastrojmë dhe lëmë të kullohen pa u hequr bishtat. Në një.

Lëng me speca Albanian recipes, Stuffed peppers, Foo

LËNGU ME LIMON DHE SPECA PIKANTË: Përbërësit: 240 ml ujë të vluar 1 lugë uthull molle 1 gotë lëng limoni Pak speca pikantë UDHËZIMET: 1. Shtoni limonin dhe lëngun e tij në 240 ml ujë të vluar. 2. I shtoni përbërësit e tjerë pas 10 minutave dhe i përzieni mirë. 3. E pini përzierjen para dhe pas secilës shujtë. (Kosova Sot Filetat e peshkut njomen me lëng limoni dhe lihen mënjanë. Në tigan me lyrë, të mbuluara me kapak, kaurdisen qepë të prera në fije, derisa të zbuten. Shtohen speca të prerë në rripa, hudhra të grira, kripë, piper dhe majdanoz. Specat lihen të mbuluara mc kapak, sa të zbuten. Më pas hidhen domatet e qëruara [ Lejohen edhe: artiçoku, selino, sallata e gjelbër, karota, speca, tranguj, misër, domate. Zamra: Një gotë të madhe ujë, çaj ose lëng natyral. Një gotë qumësht ose jogurt ose 30 gr djathë ose pemë. Darka: Pini një gotë ujë para gjellës dhe një çaj pas tij. Shujta duhet të përmbajë 100 gr mish (pulë, gjedh) ose 150 gr peshk (skumbri) ose një vezë me pemë dhe perime 5 gota lëng perimesh: 1 kavanoz speca të kuq *të skuqur, të prerë së gjati: 250 gr bizele * të ndryshme fruta deti: magdanoz: Cuisine: Paella spanjolle është një ndër gjërat më të mira që do të mund të provoni ndonjëherë. Ingredients. 2 lugë vaj. 250 gr pançetë. 1 qepë. 3 thelpinj hudhre. 1 lugë pure domatesh. 3 lugë të vogla piper i kuq. 1 gotë verë e bardhë. 3.

Tavë me speca të mbushur Renato Mekolli Receta

Të gjithë e kujtojmë me nostalgji kohën e fëmijërisë. Kujtojmë sidomos mëngjeset e të dielave, kur shtëpia mbushej me aromën e petullave që piqte nëna në kuzhinë. Kjo recetë do t'ua kujtojë ato kohëra. Me Shije Es ist eine Art kalte Beilage die zum Essen gereicht wird. Wie eine Art Dip Speca të mbushura me fërgesë , nje menyre ndryshe dhe mjaft e shijshme

Speca me gjizë për dimër. written by Nerti. Shperndaje ne Facebook. Dergoje me WhatsApp. Specat me gjizë janë shumë të shijshme dhe përgatiten lehtësisht për tu ruajtur gjate dimrit. Specat janë perime që mund të përdorën në shumëllojshmëri gatimesh dhe sugjerohen të konsumohen 1 ose 2 herë në javë. Speca me gjizë përgatitur në vazo. Kjo mënyrë e përgatitur e. Speca të mbushur me sojë dhe lëng domateje. posted on 18/08/2017 at 1:17 pm. 0 Share. Një recetë e shijshme dhe e shëndetshme, së cilës nuk mund t'i rezistosh, sidomos nëse përgatitet ashtu siç duhet! Dijana Daka - Nahi Nutriciste tel. 044 180 052. Përbërësit: 10-12 speca gogozhare 2-3 qepë të mëdha rreth 130 g oriz 300 g leskra soje 300 ml ujë 1 qese e vogël shtojcë. Tavë me Mish 7. Copa të biftekut me perime, djath dhe kocka Porosit; Pulë shpija e vjetër në tavë (Gjysëm porcioni) 4. Shërbehet me sos shpije Porosit; Tavë jeshëllëk 3.5. Oriz me spinaq dhe ve në sy Porosi 200 ml salcë domatesh - jo me copa 2 lugë të vogla sheqer 750 ml lëng vegjetal i valuar (i përgatitur dhe me dado vegjetale nëse nuk keni kohë ta përgatitni vetë) 100 ml panë soje kripë, piper feta buke të thekura me spec të kuq pluhur Përgatitja: Ndezim furrën në 200° C. 1. Specat dhe patëllxhanët, të prerë në kubikë.

SPECA TURSHI (pa konzervues) - YouTube

Një mënyrë ndryshe e përgatitjes së tavës së pulës në furrë, kombinuar me oriz dhe domate. Ndiqni mënyrën e përgatitjes Përbërësit: 1 kg. mish pule 3 qepë 1 karrotë ( e madhe) 3 thelpinj hudhër 3 domate të mëdha 6 speca ¬dhe 1 djegës 2 filxhan kafe oriz pak vaj ulliri kripë dhe piper i [ Përbërësit: 2kg speca të kuq kapi 1 gotë uji me lëng limoni 2 gota uji me uthull të bardhë 1 gotë uji me vaj ulliri 2 thelpinj hudhra 1 lugë e gjysmë çaji me kripë 3 kavanoza qelqi Përgatitja: Nëse doni që turshitë t'i ruani për një kohë të gjatë atëherë duhet të nisni m Nëse keni alergji ose intolerance të ushqimit që mund të dëmtojnë shëndetin tuaj, ju lutemi të kontaktoni direkt me restorantin para se të vendosni porosinë (mund të kërkoni ndihmë përmes bisedës online ose duke dërguar një email tek [email protected]).. Gjithashtu ju rekomandojmë që të kontaktoni restorantin edhe pas dërgimit të porosisë për të konfirmuar kërkesat tuaja

Pilaf me lëng e shoqëruar me fileto pule, patate dhe supë perimesh. Te Preferuarat. Spaghetti Bolonjeze. 320 L. Spaghetti bolonjeze. Pizza Diavola . 450 L. Sallam pikant, speca, ullinj. Pilaf Me Djathë . 80 L. Pilaf me djathë. Petulla Të Fshira. 500 L. Tradicionale e Korcës. Sallatë Çezar. 300 L. Sallatë jeshile, pomodorini, misër, salcë çezar, krutons. Mish Qingji I Pjekur Në. Kalojeni në një tenxhere me vaj ulliri dhe kaurdiseni nga të dyja anët. dhe lëreni gjellën të ziejë në zjarr të ngadaltë derisa mishit ë zbutet plotësisht dhe turlia të mbetet me pak lëng. /AgroWeb.org. ARTIKUJ TE NGJASHEM. Pite meksikane me pulë dhe speca. E shëndetshme dhe e shijshme; Lulelakër në furrë nga Living... Fërgesë me mëlçi; Receta tradicionale nga. Pilafi më i mirë që keni provuar do të jetë ky me fidhe dhe lëng pule Sallatë e shpejtë me speca të pjekur! 13 Mars, 2021. Perime të pjekura me salcë të shijshme hudhrash dhe... 13 Mars, 2021. Tavë me pulë, kos dhe patate të ëmbla. 13 Mars, 2021. Për kocka të forta deri në pleqëri, konsumoni këto... 13 Mars, 2021. Ja receta e ballokumes, traditë e qytetit të. Hedhim me lugë pak lëng speci dhe domatesh mbi specat dhe domatet e vendosur në pjatancë. 3 Vendosim gjethet e borzilokut përgjatë specave dhe domateve. 4 Në qendër të pjatancës rregullojmë mozzarella-n e prerë në mënyrë që pjata të duket bukur. 5 Spërkasim me pak vaj ulliri djathin, domatet dhe specat. Mbi përzierjen e. FERGESE ME DJATHE DHE SPECA NE TAVE DHEU. 350-400 gr djathë të bardhë 100 gr djathë kaçkavall 2 speca (1 spec mund të jetë djegës) 1-2 kokrra domate 3 lgj vaj ulliri ½ lëng limoni Kripë, piper i zi, piper i kuq Rigon, nenexhik Fara speci djegës 6 feta djathë pice. Në një enë hedhim vajin e ullirit, djathin e bardhë në kubikë domatet, specat dhe erëzat dhe i përziejmë. I. Supa me speca të pjekur ofron shije të jashtëzakonshme dhe është shumë dietike. Ajo këshillohet të shijohet dhe përgatitet në mot të ftohtë, me shi, e përgjithësisht në dimër. Një super që ju ngop dhe është shumë e lehtë në kalori, yndyrna, karbohidrate, pa gluten, pa përbërje bulmeti. Hudhrat e pjekura dhe erëzat e bëjnë super të shijshme. Përbërësit: 1 kg.

 • Marmor imprägnieren Hausmittel.
 • Po Training Fitnessgerät.
 • Mandarinenten kaufen.
 • BAP Mitgliedschaft.
 • Kinderbetreuung rasselbande Düsseldorf.
 • Nördlingen Festival.
 • FINAL FANTASY 7 Remake Merchandise.
 • Tabakladen in meiner Nähe.
 • Tecumseh Vantage 35 Vergaser.
 • Hinduistische Göttin Gattin des Rama.
 • British English American English.
 • Renault Zoe Leasing kostenlos.
 • Ich will Deutsch lernen online kostenlos.
 • ILUV Profile.
 • Dienstpass Vorteile.
 • Verbeamtung Bibliothekar.
 • Gurtverlängerung Ford Ecosport.
 • Kellner ausdrücke.
 • Eyetv T2 Hybrid Software.
 • Blutelfen WoW.
 • Kamps Vollkornbrot.
 • Veranstaltung NRW Corona.
 • Spiele für 3 Personen Erwachsene.
 • Georgie Anime Abel.
 • Samsung 60 Zoll 4K.
 • Wire App Windows.
 • Tomodachi Life Spielstand wiederherstellen.
 • Genieße jeden Tag Latein.
 • Liqui Moly Additive Test.
 • Schülerjobs Aachen ab 14.
 • VERA Klasse 8.
 • Hausarbeit über einen Film schreiben.
 • Böker taschenmesse.
 • Amerikanische Butter kaufen.
 • OLED Schnäppchen.
 • Cloud Schwert kaufen.
 • Disney Channel Filme 2020.
 • Slip On Laufschuhe Damen.
 • Mittelwand Prägewalze kaufen.
 • Wie kündigt sich erste Periode nach Geburt an.
 • Lafayette Bedeutung.